(0533) 796 70 75
Bizi Arayın

Tetanoz Aşısı ve Aşı Kartı

Başak Laboratuvar bünyesinde faliyet gösteren tecrübeli doktor ve diğer sağlık personeli kadrosu ile, yapılan işin niteliğine göre çalışanlar için zorunlu olan aşılama hizmetlerini sunmaktadır.

Bu hizmet Başak Laboratuvar bünyesinde faaliyet gösteren veya iş ortakları tarafından sunulan mobil sağlık araçları ile işyerinde verilmektedir. Bu sayede işverenin ve çalışanların iş kaybına uğraması engellenmektedir.

Çalışanlar İçin Gerekli Olabilecek Aşılar

Ülkemizde yerleşmiş ve herkes tarafından kabul gören bir rutin erişkin aşılama şeması olmadığından, hekimler genellikle Amerikan Hastalık Kontrol merkezinin (Centers for Disease Control and Prevention - CDC ) önerilerini referans almaktadırlar.

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nın erişkinlere yönelik ulusal bir aşılama programını belirleyerek, hayata geçirmesi acil bir ihtiyaçtır. İşyerlerinde çalışanların büyük çoğunluğunun rutin çocukluk aşılarının da eksik olabileceğini dikkate alarak, risk değerlendirmesi sonucuna göre ülkemiz erişkinler için gerekli olabilecek aşılar şöyle sıralanabilir.

Tetanoz Aşısı

İş ortamında kirli maddelerle temas ve yaralanma riski fazladır. Yapılan uluslararası çalışmalarda erişkinlerin yaşla artan oranda Tetanoz ve Difteriye karşı bağışık olmadıkları, bu oranın %40’ lara vardığı tespit edilmiştir.

Ülkemizde erişkin aşılama oranlarının daha düşük olması nedeni ile bağışık olmama durumunun çok daha yüksek olduğu ileri sürülebilir. Bu nedenle işyerinde Td aşılaması, tüm çalışanları kapsayacak şekilde ( sadece saat ücretli personeli değil) yapılmalıdır.

İşyerindeki bütün erişkinlere her 10 yılda bir, rutin olarak tek doz Td aşısı yapılmalıdır. Ancak çocukluğunda hiç aşılanmamış olanlara veya aşılandığı konusunda şüphe duyulanlara 3 doz aşı ile primer aşılama yapılmalıdır.